MŁODZI ARTYŚCI NA SCENIE!
Bardzo Młoda Kultura – Województwo Lubuskie rozszerza swoje działania na kolejne powiaty.
Realizacja Programu Bardzo Młoda Kultura Województwo Lubuskie przechodzi do kolejnego etapu. Operator Regionalny, czyli Regionalne Centrum Animacji Kultury, zaprosił swoich partnerów do współpracy nad kolejnymi projektami. Tegoroczna edycja skupia się na animatorach, dla których istotny jest udział młodzieży w życiu kulturalnym, co podkreśla ważność i potrzebę edukacji kulturowej w regionie.
W dniach 21-22 marca zorganizowaliśmy konferencję szkoleniową w Ośrodku Tanzanit w Jesionce, na którą zaprosiliśmy naszych przyszłych partnerów. Udział w spotkaniu wzięli:
Cecylia Brodzińska, przedstawicielka Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Wiechlic
Monika Grudzińska, Wzgórze Talentów Mirocin Dolny
Anna Mrowińska, dyrektor Żagańskiego Pałacu Kultury
Kacper Dziurawiec, Przewodniczący Rady Młodzieżowej Żagania
Elżbieta Białek, dyrektor Biblioteki Publicznej w Bledzewie
Krzysztof Boczniewicz opiekun Zespołu muzycznego”Fajna Ferajna”
Konrad Gramont z Fundacji Panopticum
Cieszymy się z licznej obecności młodzieży, która miała wyjątkową okazję do przedstawienia swoich potrzeb i oczekiwań.
Wśród prowadzących warsztaty i panele znaleźli się m.in.: prof. Sylwia Słowińska z Uniwersytetu Zielonogórskiego, studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.
Kolejne spotkanie odbędzie się 16 maja w siedzibie RCAK, na którym poznamy kolejnych partnerów i zrobimy wszystko, aby ich działania lokalne nabrały realnego kształtu
W ramach realizacji projektu pn. „Scena dla młodych”, w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2023-2025 -województwo lubuskie, młodzież z Żagania uczestniczyła w warsztatach wokalnych, które odbyły się w dniach 2-3.08.2024 r. w Warszawie. Warsztaty poprowadziła Magdalena Jabłońska ze Studia Road to Rhytm. Projekt realizował partner lokalny- Żagański Pałac Kultury.
Z ogromną radością gościliśmy w czasie ich trwania p. Monikę Kowalczyk – Kogut z Narodowego Centrum Kultury. Miło było nam usłyszeć, że zdaniem p. Moniki, projekt od początku do końca prowadzony jest w sposób wzorcowy!:)
Co więcej odbyły się także szkolenia z negocjacji, gdzie młodzi mogli zaznajomić się z tajnikami technik negocjacyjnych, mediacyjnych oraz zrozumieć dialog i jego znaczenie. Warsztaty poprowadził p. Jakub Podgajnik z Akademii Retoryki.
Podczas warsztatów instrumentalno-wokalnych w Lubogoszczy wybierzemy repertuar muzyczny naszej akademii korzystając z dziedzictwa kulturowego regionu i różnorodności kulturowej lokalnej społeczności.
Warsztaty malarskie, plenerowe z artystką-malarką Anną Zawadzką-Dziudą. Podczas warsztatów młodzież pozna techniki malarskie farbami akrylowymi, spróbują stworzyć logo akademii lokalną przyroda i kulturą.
Gminna Biblioteka Publiczna w Bledzewie wzięła udział w projekcie Bardzo Młoda Kultura 2023-2025 – województwo lubuskie realizując projekt lokalny pn. „Architektura też kultura”. Projekt zaangażował dzieci i młodzież z gminy, co pozwoliło na rozwój w zakresie poznawania walorów kulturowych miast Żagania oraz Zielonej Góry. W projekcie wzięło udział 20 uczestników, dla których był przeprowadzony panelu dyskusyjny o historii miast Zielona Góra oraz Żagań, zorganizowanie spaceru krajoznawczo-architektonicznego – uwzględniającego najważniejsze ścieżki edukacyjne, kulturalne oraz pokazujące najciekawsze miejsca architektury miejskiej. Wycieczki były wyjątkową okazją dla bledzewskiej młodzieży do poznania lokalnej historii i kultury.
Dzięki takim inicjatywom, jakim jest program „Bardzo Młoda Kultura”, młodzież może wzbogacać swoją wiedzę o ważne miejsca i historię regionu, co nie tylko edukuje, ale również inspiruje młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym.
Podczas realizacji projektu pn. „Wrażenia i marzenia”, w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2023-2025 -województwo lubuskie, przez Fundację Łagowski Dom Artysty – partnera lokalnego realizującego projekt, odbyły się różnorodne warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Warsztaty z tworzenia formy artystycznej z tkaniny – warsztaty tkackie, gdzie nabywano umiejętności nasuwania osnowy, która była bazą do gobelinu. Poznano różne rodzaje używanych materiałów i ich właściwości, a także poprzez teorię oraz wprowadzenie do tematu tkactwa poszerzono wiedzę o rękodziele i nietypowych elementach dekoracyjnych.
Odbyło się również spotkanie z łagowskimi twórcami ze świata artystycznego – którzy podzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą. Podczas warsztatów przekazali techniki tworzenia, zgodne z ich pasją i artystyczna wizją świata. Malarstwo, rękodzieło to tylko niektóre formy zaangażowania młodych ludzi w działania projektowe.
Zgodnie z Harmonogramem 4 sierpnia br. w Regionalnym Centrum Animacji Kultury (RCAK) zebrała się Komisja weryfikująca Wnioski Aplikacyjne Partnerów. Wybrano siedmiu spośród nich, a zakładając, że każdy ma minimum 3 podmioty zaangażowane w realizację działań na rzecz młodzieży (wymóg regulaminowy), mamy pewność, że 21 lokalnych organizacji włączy się w działania RCAK !
Od warsztatów po spotkania na poziomie lokalnym- DZIEJE SIĘ ! 🙂
Z przyjemnością dzielimy się informacją o wyjątkowym wydarzeniu, które odbyło się dzięki Sławskiemu Centrum Kultury i Wypoczynku. Miłośnicy fotografii mieli okazję uczestniczyć w inspirujących warsztatach fotograficznych.
Młodzi pasjonaci fotografii wyruszyli w plener, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów doskonalili swoje umiejętności. To nie tylko nauka tajników fotografii, ale także rozwijanie kreatywności i odkrywanie własnego stylu.
MŁODZI ARTYŚCI NA SCENIE!
Przegląd Amatorskich Zespołów Młodzieżowych.Uzdolniona muzycznie Młodzież wystąpi na deskach GOK w Nowym Miasteczku.
Data: 7 października 2023
Godzina: 18:00
Miejsce: Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Miasteczku
TegoTypu – Nowa Sól
2’s Band – Szprotawa
ZRZ – Wiechlice
Nowy Zespół Projektowy z Nowego Miasteczka