Sienkiewicza 11

65-431 Zielona Góra
sekretariat@rcak.pl

Pon - Pt 8:00 - 16:00Zapraszamy

Otwarcie Salonu Słowa inspirowanego twórczością Noblistki Olgi Tokarczuk

W dniu 3 czerwca 2023 r. podczas Święta Wolności w Regionalnym Centrum Animacji Kultury, w najnowszym obiekcie zielonogórskiej instytucji – Centrum Kreatywnej Kultury został otworzony Salon Słowa inspirowany twórczością Olgi Tokarczuk. Otwarcia dokonała marszałek lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

– Olga Tokarczuk jest nasza! – podkreśliła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.
– Jest Noblistką, która urodziła się w Sulechowie, a wychowała się nad Odrą, w Klenicy. Jest również nasza dlatego, że te obrazy z dzieciństwa są w jej twórczości znane na całym świecie. Myślę, że my – mieszkańcy regionu lubuskiego – jesteśmy coś też winni Oldze Tokarczuk.

– Dziś, w klimacie Święta Wolności, inaugurujemy projekt Lubuskie Literackie – powiedziała podczas otwarcia dyrektor RCAK-u Izabela Kumor-Pilarczyk.
– To projekt inspirowany myślą społeczną, ale też wartościami towarzyszącymi Oldze Tokarczuk. Lubuskie Literackie to także przestrzeń dla lubuskich literatów.

W trakcie otwarcia salonu zebrani wysłuchali alfabet Olgi Tokarczuk – cytaty z powieści przedstawiła Iwona Kusiak, a Sławomir Szenwald – dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim, wręczył dyr. Izabeli Kumor-Pilarczyk portret Olgi Tokarczuk, wyrażając nadzieję, że Lubuskie będzie miało więcej Noblistów.

W otwarciu Salonu Słowa uczestniczyli zaproszeni goście, samorządowcy oraz lubuscy literaci. W Salonie będą odbywały się spotkania literackie, dyskusje na tematy literackie i społecznie. Salon Słowa nawiązał współpracę z oddziałem zielonogórskiego Związku Literatów Polskich.

Pasje Literackie

Skip to content