Sienkiewicza 11

65-431 Zielona Góra
sekretariat@rcak.pl

Pon - Pt 8:00 - 16:00

Festiwal Tańca Współczesnego “Move Festival Zielona Góra 2023”.

Stowarzyszenie Ośrodek Praktyk Choreograficznych oraz Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze zapraszają na Festiwal Tańca Współczesnego “move festival Zielona Góra 2023”.

 
Move festival to inicjatywa artystyczna zapoczątkowana przez Marka Zadłużnego oraz kolektyw Physical ArtHouse realizowana cyklicznie w Zielonej Górze. Wydarzenie ma na celu prezentację spektakli i zjawisk tanecznych oraz integrację środowiska związanego z szeroko pojmowanym polskim tańcem współczesnym.
Każda odsłona festiwalu przynosiła zmiany wynikające z przeobrażającej się rzeczywistości polskiej kultury tańca. W latach 2010-2014 inicjatywa nosiła nazwę “SPACE” i powstała dzięki bliskiej współpracy z Anną Piotrowską. W latach 2015-2020 była częścią sieci festiwali “SFERA RUCHU” realizowanych w Słupsku, Toruniu i Zielonej Górze. Obecnie wróciliśmy do idei odrębnej inicjatywy pod nową nazwą „move festival Zielona Góra”.
Wydarzenie ma charakter kuratorski i skierowane jest do środowiska zajmującego się tańcem w nurcie offowym. Pragniemy stworzyć przestrzeń zespołom oraz twórcom, którzy oddają siebie dla tańca i tworzą niejako „po godzinach”, często wykonując na co dzień inną profesję.
 
Podczas dwóch wieczorów, 22 i 23 września o godzinie 18.00, na kameralnej scenie w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” zaprezentują się znakomici artyści:
Anna Piotrowska (Bytom)
Iwona Wojnicka/Format ZERO (Warszawa)
Contemporary Artists’ Cooperative (Poznań)
Małgorzata Kowalczyk (Izrael)
Jodłowska | Bębenek (Zielona Góra)
Teatr Tańca Enza (Słupsk)
Ola Zalejko (Zbąszyń)
Teatr Ruchu Pracownia Artystyczna Kulturka (Świebodzin)
Teatr Terminus A Quo (Nowa Sól)
Laboratorium Improwizacji (Zielona Góra)
Physical ArtHouse (Zielona Góra)
 
W formule galeryjnej zaprezentowane zostaną filmy taneczne i performatywne:
„Zimne lato” – Kacper Pawelski, „BACK HOME” – Aleksandra Charabin oraz „Goniąc Kormorany” – Physical ArtHouse.
 
Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą:
Anna Maciejak – choreograf, pedagog – nauczyciel tańca, trener gimnastyki artystycznej i sportowej. Założycielka Zespołu – Teatru Tańca Współczesnego SAGA w Zielonej Górze, działającego w latach 1975-2000. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Zielonogórskim w latach 1977-2013.
Anna Piotrowska – choreografka, reżyserka, tancerka, nauczycielka tańca współczesnego i improwizacji, dyrektorka Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark.
Anna Królica – kuratorka, krytyczka, badaczka i autorka licznych publikacji o tańcu.
Joanna Marcinkowska – teatrolożka, krytyczka teatralna, poetka i fotografka, związana z Lubuskim Teatrem w Zielonej Górze.
Marta Seredyńska – badaczka, recenzentka związana z czasopismem „Taniec”, autorka publikacji naukowych o tańcu i bloga „tańczę słowem”.

Adam Kamiński – kurator, animator kultury, dyrektor Mandala Performance Festival we Wrocławiu.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 
Organizatorzy:
Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze
Stowarzyszenie Ośrodek Praktyk Choreograficznych
Dofinansowanie:
Lubuskie Warte zachodu
Związek Artystów Scen Polskich
Zadanie realizowane w ramach promocji Województwa Lubuskiego
Projekt dofinansowany ze środków Związku Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszeniem
Skip to content