ECHO OTRĘBUSKICH PIEŚNI…

I Etap przesłuchań I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka, który zorganizowany został na szczeblu regionalnym w całej Polsce, zakończył się w połowie października. Przystąpiło do niego w skali kraju ponad 600 wokalistów w 4 kategoriach wiekowych.

Do II Etapu, który odbywał się w dniach 24-25 października w Otrębusach (Mateczniku Zespołu “Mazowsze”) nominowano łącznie 64 wykonawców. Wśród nich znaleźli się także reprezentanci województwa lubuskiego:

– Oliwia Klisowska

– Franciszek Patryn

– Aleksandra Pieczkowska

– p. Jagoda Mikołajczyk

– Maksymilian Niedźwiecki

Podczas dwudniowych prezentacji wokalistom przysłuchiwało się i oceniało jury w składzie:

Izabela Kłosińska – śpiewaczka operowa i pedagog wokalny

Katarzyna Miąsik – pierwsza solistka “Mazowsza”

Dariusz Stachura – tenor opery łódzkiej

Adam Rozlach – redaktor muzyczny Polskiego Radia

Mirosław Ziomek – kierownik chóru “Mazowsze”

Zdzisław Kordyjalik – śpiewak operowy

Jacek Boniecki – dyrektor artystyczny PZLPiT “Mazowsze” – (przewodniczący  jury)

Po zakończeniu przesłuchań każdej grupy wiekowej, jurorzy informowali wokalistów o tym, kto z nich wystąpi na scenie 26 października podczas uroczystego Koncertu Galowego wraz z chórem, orkiestrą i baletem PZLPiT “Mazowsze” (godzina 18.00 – sala widowiskowa Zespołu w Otrębusach).

W opinii Rady Artystycznej, rywalizacja w każdej grupie wiekowej była niezwykle wyrównana i na  wysokim poziomie artystycznym, jednak zgodnie z regulaminem, laureatów w każdej grupie mogło być tylko trzech.

Nominacja do udziału w Koncercie Galowym była, bez wątpienia, dla pretendentów jasnym sygnałem, że jest się już na pewno laureatem Konkursu, jednak miejsce “na podium” miało zostać ujawnione dopiero podczas Gali.

Piątek 25 października był dniem niezwykle interesującym. W godzinach przedpołudniowych Organizatorzy zafundowali wszystkim przybyłym na konkurs gościom kilka niezwykłych atrakcji. Na początek wspaniała lekcja historii powstania Zespołu “Mazowsze”, ciekawostki i fakty,  które dały nam wiele niezwykle cennych, niekoniecznie znanych z innych źródeł, informacji.

Następnie warsztaty taneczne, wycinanie hołubców, dostojny krok poloneza czy też zamaszysty do mazura…(tajniki sztuki tanecznej przekazane perfekcyjnie wokalistom…).

A po tańcach… czas na śpiew! Znakomicie poprowadzone warsztaty wokalne przez Monikę Muszkę (śpiewa w altach chóru “Mazowsza”) przy obecności samego Maestro – Mirosława Ziomka (kierownika chóru “Mazowsza”).

Punktualnie o 14.00 udaliśmy się dwoma autokarami na Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie, aby oddać hołd i choćby przez chwilę potrwać w zadumie nad grobami Rodziców Zespołu Mazowsze: Miry Ziemińskiej-Sygietyńskiej i Tadeusza Sygietyńskiego oraz genialnego Wokalisty “Mazowsza”, Patrona Konkursu – Stanisława Jopka.

Pamięć o Nich nigdy w nas nie zaginie.

Piątkowy wieczór poświęcony był pamięci legendarnego Solisty “Mazowsza”. Do sali widowiskowej w Otrębusach przybyło liczne grono osób, które osobiście znały Artystę. Nie mogło więc zabraknąć  byłych członków Zespołu “Mazowsze” oraz przyjaciół Stanisława Jopka. Uroczystość zaszczyciły swoją obecnością małżonka Mistrza – Maria Stankiewicz Jopek i Jego młodsza siostra (przybyła w tym celu z Nowego Jorku). Wśród gości pojawił się także wieloletni mistrz choreografii “Mazowsza” – Witold Zapała. Wspomnienia o Patronie Konkursu były niezwykłym przeżyciem dla wszystkich obecnych na sali.

 

Kulminacja II Etapu Konkursu miała miejsce w sobotę o 18.00. Koncert Galowy. Do sali widowiskowej w Otrębusach przybyły tłumy miłośników zespołu “Mazowsze”. Wśród gości – Irena Santor (była wokalistka “Mazowsza”) a także Anna Maria Jopek i Patrycja Jopek (córki Patrona Konkursu). Są także sponsorzy – wśród nich delegacje regionalnych ośrodków kultury (m.in. z Zielonej Góry reprezentowane przez Dyrekcję  RCAK).

Gości wita ze sceny gospodarz Maciej Orłoś. Gasną światła. Śpiewają kolejno wszyscy laureaci Konkursu. Akompaniuje im chór i orkiestra “Mazowsza”. Prezentacje laureatów przeplatają się z blokami tanecznymi baletu i wokalnymi chóru “Mazowsza”. Na scenie pełne dynamiki, ogniste, niekiedy balansujące na granicy sztuki akrobatycznej tańce, które ani na moment nie pozwalają na odpoczynek dłoniom widowni, cudownie wykonane pieśni, czasem nastrojowe i pełne nostalgii, innym razem pełne ekspresji i polotu. Kalejdoskop barw, odcieni i tonacji… Oklaskom nie ma końca.

…Nadchodzi chwila ogłoszenia wyników Konkursu.

Miło nam donieść, że spośród tak licznego grona wykonawców wyróżnienie zdobył Maksymilian Niedźwiecki reprezentujący województwo lubuskie. 17-letni chłopak z Zielonej Góry Ochli, członek grupy śpiewaczej LZPiT jest autentycznym amatorem. Śpiewa po prostu, bo lubi… Tak od serca…

Gratulujemy serdecznie Maksowi i wszystkim Wykonawcom, przedstawicielom naszego województwa, którzy wzięli udział w Konkursie. Sama obecność w II etapie to niezwykłe wyróżnienie i nobilitacja. Możemy być dumni z Was jako ambasadorów wspaniałych dzieł wokalnych PZPLiT “Mazowsze”.

 

 

 

Grzegorz Łukasiewicz

kierownik muzyczny LZPiT

główny instruktor ds. muzyki ludowej