Za nami przesłuchania do I Ogólnopolskiego Konkursu im. Stanisława Jopka

Inicjatorem konkursu jest legendarny zespół Mazowsze. Wokaliści są podzieleni na cztery kategorie wiekowe: 9-14 lat, 15-19 lat, 20-25 lat i dorośli 26+. Pierwszy etap przesłuchań odbywa się w 16 Instytucjach Partnerskich w całej Polsce. Jedną z nich jest Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.

3 października 2019 r.  sala przesłuchań wypełniła się po brzegi, bo 18 wokalistów pojawiło się w towarzystwie rodzin i przyjaciół, którzy w obliczu tremy byli dla uczestników nieocenionym wsparciem.

Młodzież zachwyciła jurorów

W skład komisji oceniającej wokalne popisy uczestników weszli:

– prof. Zdzisław Kordyjalik, śpiewak operowy związany z Warszawską Operą Kameralną, który w Mazowszu jest odpowiedzialny za emisję głosu,

– Klemens Starybrat, dyrygent związany z Mazowszem od zeszłego roku,

– Natalia Boczniewicz, instruktor śpiewu w Lubuskim Zespole Pieśni i Tańca, która ukończyła dyrygenturę chóralną i edukację muzyczną,

– Marcin Rogala, manager Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca,

– Mariusz Woźniak, specjalista ds. edukacji muzycznej w RCAK, przewodniczący Jury.

Jurorów zachwyciła dojrzałość interpretacji młodych wokalistów.

Najlepszych przeszkoli Mazowsze

Spośród 18 uczestników Jury wybrało pięć osób, które zostały zaproszone do drugiego etapu, do siedziby zespołu Mazowsze w Otrębusach pod Warszawą. Wyróżnieni, a zarazem zdobywcy pierwszych miejsc w swoich kategoriach, to:

– Oliwia Klisowska,

– Franciszek Patryn,

– Maksymilian Niedźwiecki,

– Aleksandra Pieczkowska,

– Jagoda Mikołajczyk.

Lubuscy wokaliści w siedzibie Mazowsza będą rywalizować ze zwycięzcami z innych województw. Laureaci konkursu wystąpią podczas koncertu galowego wraz z chórem, orkiestrą i baletem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze im. T. Sygietyńskiego.

Dyrektor RCAK Izabela Kumor-Pilarczyk ufundowała nagrodę specjalną – sesję w profesjonalnym studiu nagrań. Głosami publiczności zwyciężyła Aleksandra Nowak.

Wokalistom dziękujemy za dostarczenie nam wyjątkowych wrażeń i życzymy powodzenia w drugim etapie.

 

fot. Bartosz Mirosławski