Pohulali w Ochli – relacja

8 i 9 czerwca w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze – Ochli odbyła się druga edycja Zielonej Pohulanki. Celem wydarzenia było przybliżenie ludziom ludowych tradycji związanych z obchodami Zielonych Świątek, oraz zachęcenie do nauki polskich tańców.

Pierwszy dzień upłynął uczestnikom Pohulanki pod znakiem tańca. Najpierw odbył się Konkurs Tańca Ludowego “O Koronę Króla Pasterzy”, w którym wzięły udział pary taneczne z zespołów związanych z Porozumieniem Festiwali Folklorystycznych Polski Zachodniej (ZTL “Mali Gorzowiacy”, ZPiT Ziemi Goleniowskiej “Ina” ZPiT “Pyrzyce”, oraz Lubuskiego ZPiT). W kategorii wiekowej 14-19 lat najlepsi okazali się Julia Rystwej i Szymon Piątek z Gorzowa, a w kategorii 20+ Ewa Łukaszewska i Wojciech Łukaszewski z Goleniowa. Ta druga para obroniła tytuł wywalczony przed rokiem! Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe i statuetki wykonane przez Pana Marcina Dębińskiego. W jury konkursy zasiedli znawcy polskich tańców ludowych: Jadwiga Parecka, Sławomir Pawliński i Piotr Zgorzelski.

Zwieńczeniem pierwszego dnia imprezy była zabawa taneczna z ludowymi kapelami. Do tańca zagrała kapela LZPiT, Kapela Kożlarska “Kotkowiacy”, Kapela “Watra”, oraz kapela ZTL “Mali Gorzowiacy”. Podczas potańcówki prowadzone były także warsztaty podczas, których tańca uczyli instruktorzy Lubuskiego ZPiT, górale bukowińscy z zespołu “Watra” z Brzeźnicy, Piotr Zgorzelski, oraz “Mali Gorzowiacy”.

Zielona Pohulanka, to nie tylko taniec i zabawa. To także edukacja w zakresie rodzimego dziedzictwa kulturowego.

Polska tradycja obfituje w wiele ciekawych i barwnych zwyczajów związanych z Zielonymi Świątkami. Lubuski Zespół Pieśni i Tańca – gospodarz “Pohulanki” posiada w swoim repertuarze kilka z nich. Jest to m.in. “chodzenie z gaikiem” i “król pasterzy”, które zostały zaprezentowane w miniony weekend. Ponadto, na potrzeby wydarzenia w Ochli, zdecydowano się sięgnąć do historii nie aż tak odległej i przywołać zwyczaj “stawiania moja”. Jest to najbardziej efektowna i zabawna część każdej edycji Zielonej Pohulanki. Kawalerowie z Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca stawiają przed domem panny na wydaniu 6 metrowy drewniany słup, do którego przytwierdzona jest choinka przyozdobiona kolorowymi wstążkami. Jest to także pretekst do przypomnienia innego zwyczaju zielonoświątkowego – “wspinania na maszt”. W tym roku młodzieńcy dobrze się do tego zadania przygotowali, bo aż trzem śmiałkom udało się wspiąć na sam szczyt słupa i dotknąć przytwierdzonej do niego choinki.

Ozdobą całej imprezy były występy zespołów związanych z Porozumieniem Festiwali Folklorystycznych Polski Zachodniej, które uzupełniły prezentacje zwyczajów o tańce i śpiew. Zakończeniem całego wydarzenia był koncert Grupy Śpiewu Białego “Drewno”, która wschodnimi pieśniami zwieńczyła dwa dni wspaniałej zabawy z folklorem.