Polonez ubrany w międzynarodowe barwy – Amfiteatr

11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość.

Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze oraz Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa, w celu uświetnienia obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości, zorganizowali szereg dodatkowych działań w trakcie realizacji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru OBLICZA TRADYCJI Zielona Góra 2018.

19 lipca br. odbyła się Gala Tradycji – uroczyste zwieńczenie tygodnia festiwalu. Na scenie Amfiteatru im. Anny German wystąpiło ponad 250 tancerzy i muzyków z Bułgarii, Indonezji, Macedonii, Serbii i Polski.

Koncert rozpoczął Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa. Polonezem zaprosił on na scenę pozostałe zespoły festiwalowe. Kapela wygrywała muzykę z wykorzystaniem fragmentu „Mazurka Dąbrowskiego” natomiast tancerze Lubuskiego prezentowali się w mundurach ułańskich, co było oddaniem hołdu „Niepodległej”. Dla wszystkich uczestników festiwalu była to bardzo podniosła chwila. Tancerze z Bułgarii, Indonezji, Macedonii, Polski i Serbii w tradycyjnych strojach swoich krajów tańczyli w takt polskiego poloneza na cześć obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Następnie na deskach amfiteatru zaprezentowały się kolejno zespoły festiwalowe z krótkimi programami artystycznymi.

Na zakończenie Gali Tradycji najlepsi tancerze rozpoczęli finałowy taniec górali czadeckich – harkan. Zaprosili oni pozostałych członków grup folklorystycznych do wspólnego występu. Polski taniec został ponownie ubrany w międzynarodowe barwy…