„Wieczór z Niepodległą” – Ochla

11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość.

Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze oraz Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa, w celu uświetnienia obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości, zorganizowali szereg dodatkowych działań w trakcie realizacji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru OBLICZA TRADYCJI Zielona Góra 2018.

15 lipca br. podczas uroczystej Inauguracji Festiwalu w Muzeum Etnograficznym w Ochli zaplanowano „Wieczór z Niepodległą”. Lubuski Zespół Pieśni i Tańca ugościł przybyłych widzów iście po polsku. Rodzice tancerzy wraz ze Stowarzyszeniem Nasz Lubuski przygotowali do degustacji polskie dania: bigos, zupę grochową oraz ciasta. Ponadto grupy dziecięce i młodzieżowe poprowadziły warsztaty tańców polskich i lubuskich dla zebranych gości skansenu. Prowadzący lekcję folkloru nawiązał do historii Polski i odzyskania przez nią niepodległości w 1918 roku.

Podkreślił także, że od 1964 roku festiwal ma zasięg międzynarodowy i zapraszani są przedstawiciele z całego świata. W tym roku do Zielonej Góry zawitały zespoły folklorystyczne z Bułgarii, Indonezji, Macedonii, Serbii i Polski. Podczas wspólnej wieczornej integracji  tancerze poznali narodowe tańce polskie. Michał Kiszowara – instruktor tańca ludowego LZPiT – wraz z młodymi tancerzami Lubuskiego nauczył zagranicznych gości kroków poloneza, klaskanego i harkana. Nauka poloneza była wstępem do jego zaprezentowania przez wszystkich wykonawców na koncercie galowym – wieńczącym działania tegorocznego Festiwalu.