XVIII Konkurs Recytatorski o Laur Haliny Poświatowskiej

Konkurs organizowany jest w pięćdziesiątą rocznicę śmierci tej wielkiej postaci literackiej. Półfinały w dwóch kategoriach odbyły się w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. Finał konkursu zaplanowano w sobotę 2 grudnia 2017 o godz. 11.00 w Świebodzinie.

Po obradach komisji konkursowej i ogłoszeniu wyników nastąpi prezentacja laureatów, podczas której jeszcze raz usłyszymy nagrodzone recytacje, które odtworzone będą w Radiu Wnet. Nagroda główna to dwudniowa wycieczka do Warszawy, zwiedzanie muzeów i udział w programie Radia Wnet i w kabarecie „Pod Egidą”. Oprócz nagród organizatorów przewidziano nagrody wojewodów lubuskiego i wielkopolskiego. Nagrodą specjalną dla laureata konkursu jest pióro od Prezydenta Rzeczypospolitej.

Inicjatorem konkursu jest Ogólnopolski Klub Poetów przy ZG ZLP. Patronaty honorowe nad całą imprezą roztaczają wojewodowie lubuski i wielkopolski, a nad półfinałami kuratorowie lubuski i wielkopolski. Do grona patronów finału dołączyło Regionalne Centrum Animacji Kultury. Patronatem medialnym wydarzenie zostało objęte przez TVP3 Gorzów i Poradnik Bibliotekarza.

Organizatorem Konkursu jest Regionalne Towarzystwo Kultury w Świebodzinie, przy współpracy Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp. i Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze.

Dotychczas konkursy poświęcone były wielkim postaciom polskiej kultury i literatury: Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, Władysławowi Broniewskiemu, Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu, Tadeuszowi Gajcemu, Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu, Jarosławowi Iwaszkiewiczowi, Janowi Lechoniowi, Stanisławowi Wyspiańskiemu, Zbigniewowi Herbertowi, Juliuszowi Słowackiemu, Janowi Kasprowiczowi, Jerzemu Liebertowi, Zygmuntowi Krasińskiemu, Kornelowi Makuszyńskiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Stefanowi Żeromskiemu i ks. Janowi Twardowskiemu.