Rusza e-learning „Historia lokalna i kultura mojego regionu”

E-learning „Historia lokalna i kultura mojego regionu” to pierwsza część nowej odsłony PRZYSTANKU KRESY i zarazem okazja, by poprzez odkrywanie dawnych tradycji i zwyczajów swoich przodków, dowiedzieć się, kim samemu się jest i dlaczego takim się jest. Taką możliwość będą mieli uczestnicy tegorocznej edycji.

Przygotowany specjalnie dla nich e-learning składa się z czterech modułów. Pierwszy moduł jest wprowadzeniem do podstawowych pojęć i specyfiki kultury ludowej. Ma za zadanie wyjaśnić i przybliżyć czym jest folklor, na czym polega różnica pomiędzy regionem w sensie geograficznym a kulturowym. Poza tym, ze względu na specyfikę uczestników, zarówno tych z województwa lubuskiego jak i Wilna, moduł ten jest krótkim przypomnieniem historii Kresów Wschodnich i kulturowej wyjątkowości województwa lubuskiego. Został on także wzbogacony o konkurs filmowo-fotograficzny. To akurat zadanie dla chętnych, którzy będą mogli poczuć się jak prawdziwi etnolodzy podążający tropami kultury ludowej i za pomocą filmu lub fotografii opowiedzieć nam o swoim regionie. Warto skorzystać z tej propozycji, bo na autorów najciekawszych prac czekają atrakcyjne nagrody.

Moduł drugi dotyczy muzyki ludowej, charakterystycznych dla niej instrumentów oraz współczesnych inspiracji. Moduł trzeci dotyczy inspiracji w modzie, wzornictwie i grafice kulturą ludową, a ostatni – kulinarny ma za zadanie przybliżyć tradycyjne potrawy i sposoby ich przyrządzania, które podczas wspólnych warsztatów w Zielonej Górze uczniowie będą mogli sami stworzyć.

Na zrealizowanie e-learningu uczestnicy mają cztery tygodnie.

Projekt Przystanek Kresy dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Kultura – Interwencje 2017” oraz ze środków Urzędu marszałkowskiego Województwa Lubuskiego i Miasta Zielona Góra.