MIASTA PARTNERSKIE – Oblicza Tradycji

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Oblicza Tradycji 2017 odbywa się nie tylko na terenie miasta Zielona Góra i Łagów, ale i w innych miastach partnerskich. Celem tych spotkań jest promowanie bogactwa kultur ludowych różnych regionów i krajów świata związanych z ochroną niematerialnego dziedzictwa kulturowego, umożliwienie zespołom prezentacji rodzimego folkloru oraz poznanie bogactw kulturalnych naszego województwa. Mieszkańcy tych miast mają okazję ugościć przybyłe zespoły, poczęstować regionalnymi potrawami, zintegrować się i poznać.

Koncerty odbędą się w następujących miejscowościach: Bojadła, Dąbie, Lubsko, Niesulice, Rzepin, Sława.

 

BOJADŁA

Gmina o typowo rolniczym charakterze położona na prawym brzegu środkowego biegu Odry. W mieście Bojadła do najciekawszych atrakcji turystycznych należy pałac zbudowany w latach 30. XVIII wieku, który swoją formę i pierwotny kształt zachował do dziś.

Atrakcją przyrodniczą są lasy obfitujące w runo i ciekawe okazy fauny, w tym borsuka i bociana czarnego. Ciekawość przyciągają występujące w tym rejonie śródlądowe wydmy.

Koncert w Bojadłach odbędzie się 27 lipca 2017 r. o godz. 17.00. Na scenie wystąpi zespół folklorystyczny z Turcji.

DĄBIE

Dąbie jest położone na Wysoczyźnie Czerwieńskiej. W okolicy są dwa jeziora: Dąbie (in. Wielkie; woda zaliczana do I klasy czystości) i Pławie.

Partner festiwalu Ośrodek wypoczynkowy TEMAR w Dąbiu to urokliwe miejsce położone wśród malowniczych lasów sosnowych. Na terenie ośrodka można skorzystać m.in. z linowej ścianki wspinaczkowej, parku linowego, kajaków i rowerów wodnych oraz kąpieli.

Koncert w Dąbiu odbędzie się 24 lipca 2017 r. o godz. 18.00. Na scenie ośrodka wystąpi zespół folklorystyczny z Gruzji.

LUBSKO

Lubsko położone jest nad rzeką Lubszą. Rzeźba terenu gminy jest urozmaicona, co jest pozostałością działalności lądolodu i wód roztopowych. Miasto Lubsko posiada swoisty urok: od strony wschodniej otoczone jest parkiem, przez który w kierunku centrum miasta przepływa rzeka Lubsza. Rzędy drzew rosnące wzdłuż rzeki tworzą piękny szlak spacerowy. Atrakcją Lubska jest również zalew Karaś z przystanią kajakową oraz basen kąpielowy.

Koncert w Lubsku odbędzie się 24 lipca 2017 r. o godz. 17.00. Na scenie wystąpi zespół folklorystyczny z Czech.

NIESULICE

Niesulice to niewielka miejscowość położona nad malowniczym jeziorem Niesłysz. Otoczona jest przez piękne lasy pełne grzybów oraz nieskazitelnie czystą wodę. Wakacje w Niesulicach to prawdziwy raj dla wędkarzy i grzybiarzy. Partner festiwalu Ośrodek wypoczynkowy Kormoran gwarantuje liczne atrakcje, a także ciszę i relaks. Można tu pływać czy wędrować, a dzięki silnym wiatrom zachodnim, miejsce to uwielbiają żeglarze i windsurferzy.

Koncert w Niesulicach odbędzie się 24 lipca 2017 r. o godz. 14.00 Na scenie ośrodka wystąpi zespół folklorystyczny z Ghany i Serbii.

RZEPIN

Miasto Rzepin powstało w miejscu X wiecznego grodu i rzemieślniczego podgrodzia.

Południową część gminy porasta zwarty kompleks borów iglastych i mieszanych – Puszcza Rzepińska z bogactwem grzybów, zwierzyny leśnej i owoców runa leśnego. Bory Rzepińskie stanowią doskonałe miejsce spacerów i wypoczynku. Atrakcją jest również Jezioro Długie – jezioro kąpielowe ze strzeżoną plażą, gdzie można wypożyczyć kajak czy rower wodny.

Koncert w Rzepinie odbędzie się 27 lipca 2017 r. o godz. 18.00. Na scenie wystąpi zespół folklorystyczny z Białorusi.

SŁAWA

Miasto leżące nad Jeziorem Sławskim. Dzieli się na dwie części: miejską oraz wypoczynkową, którą stanowi głównie plaża, ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe. Największym walorem turystycznymi Sławy jest jezioro o zróżnicowanej linii brzegowej i otoczone lasem; turystów przyciągają też sporty wodne: żeglarstwo, windsurfing czy zawody w Triathlonie. Wielkim wydarzeniem dla miasta są Dni Sławy, święto miasta.

Koncert w Sławie odbędzie się 25 lipca 2017 r. o godz. 18.00. Na scenie wystąpi zespół folklorystyczny z Turcji.