Poznajcie zespoły- Oblicza Tradycji

W dniach 23-29 lipca 2017 na terenie Zielonej Góry, Łagowa i w pozostałych miejscowościach województwa lubuskiego odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Folkloru OBLICZA TRADYCJI 2017. W trakcie trwania festiwalu odbędą się koncerty na scenie Lubuskiego Teatru, lekcje folkloru, koncerty solistów, warsztaty, ekspozycje rękodzieła, rzemiosła, strefa relaksu.

Widzowie i uczestnicy festiwalu będą mieli okazję poznać rodzime kultury naszych gości, nawiązać nici przyjaźni oraz być świadkiem niezwykłego widowiska.

Zapraszamy do zapoznania się z opisami zespołów folklorystycznych festiwalu.

BIAŁORUŚ Gamanina

Zespół pasjonatów folkloru z Mińska, założony w 1991 roku przez Natalyę Sazanovich, która kieruje grupą do dziś. Grupa prezentuje białoruski folklor w czystej, niestylizowanej formie. Dodatkowy walor stanowią tradycyjne stroje, pieczołowicie odtwarzane przez specjalistów i członków zespołu.

CZECHY Ostravička

Grupa dziecięca, działająca w Frydek-Mistek od 35 lat, prowadzona przez Marie Nováková, główną choreografkę. Skupia się na zachowaniu od zapomnienia tradycji regionu Lachów, Śląska Cieszyńskiego oraz pogranicza Moraw i Śląska. Jest także głównym organizatorem festiwalu folklorystycznego w swoim regionie.

GHANA Ghana Junior All Stars

Działa od 1996 roku i jest uważany za najlepszy tradycyjny, młodzieżowy zespół w Accrze, stolicy Ghany. Grupę tworzą akrobaci, bębniarze, tancerze i muzycy. Każdy występ to w ich wykonaniu wielobarwny spektakl tradycyjnych dźwięków i ruchów charakterystycznych dla kultury Afryki.

GRUZJA Khorumi

Ambasador kultury gruzińskiej z Batumi, od 2002 roku prezentujący tradycyjne tańce gruzińskie na całym świecie. Dyrektorem artystycznym jest ceniony w Gruzji tancerz – Temuri Bibileishvili. Nazwa grupy pochodzi od tradycyjnego, męskiego tańca wojennego z regionu Adjara.

SERBIA Mladost Futog

Wielopokoleniowa grupa działająca w rolniczym regionie Serbii (miasto Futog) od 1974 roku. Kultywuje serbskie tradycje oraz dziedzictwo kulturowe. Tancerzom towarzyszy grupa śpiewacza i orkiestra smyczkowa. Zespół organizuje także Festiwal Stroju Narodowego BISERNA GRANA.

TURCJA Sarıyer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu

Ceniony w kraju i za granicą zespół ze Stambułu, zgłębiający tematykę tradycyjnego tańca, muzyki i strojów ludowych, głównie regionu Anatolii. Tancerze, którzy zawitają do Zielonej Góry są wybrani spośród 350 osób wchodzących w skład zespołu.

POLSKA Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”

Zespół działa w Białymstoku, z inicjatywy prof. Stefana Sobierajskiego, od ponad 60 lat. Ich koncerty to zawsze spektakle pełne temperamentu i kolorów, które przenoszą widza do świata tańców narodowych, jak i pieśni, w tym m.in. tańce z okolic Łowicza, tańce góralskie, tańce pasterskie Kurpiów.

POLSKA Mały Haśnik

To głównie dzieci ze wsi Żabnica, położonej w powiecie żywieckim i okolic, które wdzięcznie przekazują tradycje i zwyczaje Beskidu Żywieckiego, charakteryzującego się dużą melodyjnością pieśni, różnorodnością tańca, barwnością i bogactwem stroju ludowego oraz widowiskowością obrzędów. A wszystko pod okiem pasjonatki folkloru – Grażyny Feil.

POLSKA Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa, Gospodarz Festiwalu

Gospodarz festiwalu. Założony w 1953 r. w Nowej Soli. Od 60 lat działa w Zielonej Górze.

Zaprezentuje m.in. nowy program artystyczny oparty na folklorze Ziemi Kujawskiej. Widowisko pt.: „Wołowe wesele” przedstawia fragment zwyczaju znanego na Kujawach jako „Król Pasterzy” i stanowi dowcipną opowieść o zabawach ludu wiejskiego. W tegorocznym festiwalu wezmą udział wszyscy członkowie zespołu w wieku od 5 do 87 lat.