3D “Prace w Polu”- akcja!

14 lipca 2017 roku w ramach akcji Folk on the street, w okolicach Broniszowa i Radwanowa wspólnie z mieszkańcami będziemy malować na belach z sianokiszonką ludowe wzory inspirowane kulturami naszego regionu.

Instalacja artystyczna 3D „Prace w polu” to nowa propozycja Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, w ramach cieszącej się dużą popularnością akcji Folk on the Street. Twórcami i inicjatorami akcji “Prace w polu” jest grupa Etnograff z Bielska-Białej, którą tworzą Katarzyna i Maciej Szymonowiczowie. Dzięki działaniom WOAK-u, pomysł zostanie przeniesiony w cztery kierunki na mapie Polski (północ: Puck-południe: Jabłonowo na Zaolziu-wschód: Białystok-zachód: Zielona Góra), stając się tym samym otwartą dla szerszej zaangażowanej publiczności akcją artystyczną. Mieszkańcy z tych okolic zostaną zaproszeni do udziału w „Pracach w polu” – czyli do umieszczania na belach z sianokiszonką ludowych wzorów charakterystycznych dla danego regionu. zachęci do zainteresowania się lokalnym dziedzictwem kulturowym oraz w atrakcyjny sposób będzie promować polskie wzornictwo ludowe. Głównym założeniem „Prac w polu” jest zaproszenie artystów oraz mieszkańców danego regionu do zapoznania się z lokalną kulturą ludową oraz inspirowania się nią w kolejnych działaniach.
Pierwowzór instalacji zaistniał w 2011 roku, gdy grupa Etnograff przeniosła wzór rozety z jednej z bielskich kamienic na bale z sianokiszonką znajdujące się górskim polu w Ustroniu Jaszowcu u podnóży Lipowskiego Gronia.
Etnograff (Katarzyna i Maciej Szymonowiczowie) — twórcy muzyki, tekstów oraz etnicznego graffiti, pasjonaci i entuzjaści kultury górali beskidzkich. Od lat wspólnie podążają drogą „ku dawnym zwykom”, jednocześnie będąc „tu i teraz”, czerpiąc ze źródeł tworzą nowy nurt. Ich prace balansują na granicy dźwięku, formy i koloru. W świecie obrazu, pod szyldem Etnograff prowadzą dialog współczesnych form twórczości (m.in. graffiti, street art, autorska wycinanka) z dawnym światem kultury ludowej. Najciekawszymi pracami Katki i Kamera są murale: „Wycięte z natury” (Białystok 2015), „Pasterz” (Bielsko-Biała 2014 r.) oraz instalacja „Prace w polu” (Ustroń 2011). Wraz z Fundacją Klamra, prowadzą także cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży pt.: “Graffiti po góralsku”. W sferze muzycznej związani są z zespołem Psio Crew, Gooral. Z Psio Crew wydali album Szumi Jawor Soundsystem, za który byli dwa razy nominowani do nagrody Fryderyki. Z Psio Crew zagrali kilkaset koncertów w kraju i za granicą m.in. Siget Festiwal (Węgry), Open’er Festiwal (Polska), Przystanek Woodstock (Polska), Colours of Ostrava (Czechy), Art Zona Festiwal (Gruzja), Bul Bul Festiwal (Azerbejdżan). Z projektem Continuum stworzyli muzykę do filmu „Z Domu” w reż. Szymona Wróbla (2016). Film prezentuje mało znaną historię masowych wysiedleń ludności góralskiej z Beskidu Żywieckiego podczas drugiej wojny światowej. Artyści są także autorami albumu „Gajdosze”, dwustustronicowej publikacji, która obszernie dokumentuje archaicznych i współczesnych beskidzkich muzykantów góralskich. Album zdobył najwyższe wyróżnienie – Nagrodę Specjalna w konkursie Polskiego Radia podczas Festiwalu „Nowa Tradycja” 2014. Za szczególną działalność artystyczną w dziedzinie kultury i sztuki w roku 2015 otrzymali „Ikara” nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej.