POKOT 2016

Ponoworoczne Konfrontacje Teatralne POKOT’16 po raz drugi zawitały do Teatru Osterwy w Gorzowie Wlkp. Kilka minut po godzinie 14 nastąpiło uroczyste otwarcie tegorocznych Konfrontacji, a przywitała nas z dawką dobrego humoru Monika Stanek wraz z dyrektorem RCAK Tomaszem Siemińskim.
Spektaklom bacznie przyglądali się w tym roku: Małgorzata Mielech, Jan Tomaszewicz, Przemek Wiśniewski, Cezary Żołyński. Emocji jak zwykle nie brakowało! Jako pierwszy zaprezentował się  Teatr Avis z Nowosolskiego Domu Kultury ze swoim najnowszym spektaklem LĘG(K) NA ŁOWISKU. Tuż po nich gościliśmy grupę Przyjaciele z Warszatów Terapii Zajęciowej z Zielonej Góry. Muzyczną ucztę natomiast dostarczył nam Teatr “eS” z Żarskiego Domu Kultury, który wystąpił jako trzeci. Ze swoim świeżo skończonym spektaklem jako czwarta zaprezentowała się Grupa Teatralna Maska z Miejskiego Domu Kultury w Rzepinie. Następną grupą był zespół Prawie Profesjonalni z Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp, a tuż po nich wystąpiła młodzież z grupy PONIEVASH Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji z Zielonej Góry. Konfrontacje zamknęli Prawie Profesjonalni z Gorzowa Wlkp., a o godzinie 19.30 mogliśmy zobaczyć spektakl “#4” w wykonaniu Pracowni Teatru Tańca z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji z udziałem Marka Zadłużnego, Radosława Bajona, Gabriela Zaborniaka. w choreografii opartej na pomyśle autorskim Pawła Matyasika.  Dzień zamknęło forum czyli wieczorne rozmowy rady artystycznej z autorami spektakli i uczestnikami Konfrontacji.
Drugi dzień rozpoczął się aktywnie za sprawą Cezarego Żołyńksiego, który mistrzowsko poprowadził warsztat dla uczestników POKOTu. Następnie w świat gestu i improwizacji ruchowej zabrała nas Małgorzata Mielech, która na sali letniej Teatru Osterwy wspólnie z uczestnikami pogłębiała świadomość ciała na scenie. Po przerwie obiadowej ruszyła kolejna odsłona Konfrontacji. Jako pierwsza na scenie wystąpiła Kaja Janiszewska z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury w monodramie “Nie patrz”. Tuż po niej zaprezentował się Teatr Chlebojady z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji Dom Harcerza z Zielonej Góry. Dzień prezentacji zamknął spektakl “Być kobietą czyli gender po polsku” w wykonaniu Teatru zza boru. Po konfrontacjach odbyły się krótkie omówienia spektakli. Przed przerwą wieczorną uczestniczyliśmy w spotkaniu z Przemkiem Wiśniewskim, który opowiadał nam o Teatrze Fotografii. Dzień zamknął spektakl “Och, ciężki brzuszku w wykonaniu zaproszonych gości z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu w reżyserii Tomasza Maśląkowskiego.
Ostatni dzień Ponoworocznych Konfrontacji Teatralnych dla wszystkich uczestników jest bardzo emocjonalny. To za sprawą oczekiwania na werdykt jury, ale również ze względu na intensywności działań i wspólnych integracji. Od rana w Teatrze Osterwy mogliśmy zobaczyć ostanie zmagania sceniczne. W spektaklu “Gdyby rzeźnie…” grupa projektowa 3D z Zielonej Góry wystąpiła jako pierwsza. Następnie zobaczyliśmy aktorów efemerycznego Smoka z Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej z Zielonej Góry. Konfrontacje zamknął spektakl “Między” zespołu Bez Nazwy z Lubska.

Dla oczekujących na wyniki POKOT’16 zagrali jeszcze zaproszeni goście z Pracowni Teatru Tańca z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji w Zielonej Górze w spektaklu EDERLEZI w reżyserii Małgorzaty Kazińskiej i Marka Zadłużnego oraz w spektaklu INNA w reżyserii Wojciecha Brawera z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu. Tuż po godzinie 17.00 nastąpiło oficjalne zakończenie Pinoworoczych Konfrontacji Teatralnych POKOT’16, które odbywały się w Teatrze j. Osterwy w Gorzowie Wlkp.