Prawie 50 zsieciowanych – lubuskie instytucje kultury rosną w siłę

60 dyrektorów i głównych księgowych samorządowych instytucji kultury województwa lubuskiego spotkało się w dniach  15-17 kwietnia w Lubniewicach. Brali udział w szkoleniach, zwiedzali instytucje kultury w Lubniewicach i Sulęcinie, ale przede wszystkim wymieniali się doświadczeniami i wzajemnie inspirowali. A wszystko w ramach  II Lubuskiego Forum Kultury, będącego częścią działania Lubuskie.kultura, realizowanego w ramach programu Look na kulturę.

Program Forum składał się z dwóch paneli: dla dyrektorów i osobnego dla głównych księgowych.

Dyrektorzy pobyt na II Lubuskim Forum Kultury rozpoczęli od wizyty w sulęcińskich instytucjach kultury. Poznali specyfikę działalności Piekarni Kultury, Centrum Współpracy Polsko-Niemieckiej “Dom Joannitów” oraz Sulęcińskiego Ośodka Kultury. W tym czasie księgowe brały udział w szkoleniu “Najnowsze zmiany w gospodarce finansowej instytucji kultury z omówieniem zasad układu zadaniowego”.

Lubniewice są miasteczkiem atrakcyjnym turystycznie i mając świadomość swojego potencjału, starają się zapewnić odwiedzającym ciekawe atrakcje. Jedną z nich są gry terenowe, angażujące w interesujący sposób zwiedzających do poznawania historii miasteczka. Uczestnicy Forum wzięli udział w jednej z nich, zwiedzająć park miłości Michaliny Wisłockiej.

Lubuskie Fora Kultury to także miejsce spotkań z animatorami kultury z innych zakątków Polski. Czas, by poznać inne modele i kierunki działalności instytucji kultury, inne doświadczenia. Tym razem swoim kapitałem kulturalnych doświadczeń i wiedzy podzielili się z nami Marek Sztark – doświadczony animator kultury, obecnie koordynator współpracy Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz Ewa Zbroja, wieloletnia dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury i Ośrodka Kultury w Bolesławcu, koordynatorka pierwszej edycji  Programu Dom Kultury +, obecnie pracująca w  Narodowym Centrum Kultury. Gościem Forum była także Alicja Hałoń – od wielu lat związana ze Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej.

Sieć Lubuske.kultura jest siecią młodą, zawiązaną formalnie w listopadzie ubiegłego roku. Podczas II Forum mieliśmy także okazję zobaczyć, jak działa inna, bardziej doświadczona sieć – Zachodniopomorskie Forum Kultury. Drugiego Dnia panowie Zbigniew Łukaszewski – dyrektor Goleniowskiego Domu Kultury oraz Tomasz Bukowski – dyrektor Domu Kultury w Kaliszu Pomorskim podzielili się uczestnikami sensem, jaki widzą w sieciowaniu i we wzajemnej współpracy, a także ich pojęciem roli placówek kulturalnych w społeczności lokalnej. Na przykładzie Goleniowskiego Domu Kultury uczestnicy poznali prawdziwe znaczenie pojęcia społeczny dom kultury.

Forum to także dobry moment na rozmowy dotyczące wspólnie realizowanych przez lubuskie instytucje kultury przedsięwzięć. Tym razem dyskutowaliśmy o realizacji PRO ARTE oraz Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, który w tym roku zmienił formułę i zyskał nową nazwę “Oblicza tradycji”. Ponadto instytucje, które zdecydowały się formalnie przyłączyć do Lubuskie.kultura, podpisały stosowne porozumienie i zostały przyjęte w poczet zsieciowanych romkimi brawami pozostałych.

Oficjalnie do 31 lubuskich zsieciowanych przyłączyło 16 instytucji kultury: Gminny Ośrodek Kultury w Babimoście, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Cybince, Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie, Miejskie Centrum Kultury oraz Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wlkp., Centrum Edukacji Artystycznej Filharmonia Gorzowska, Gminne Centrum Kultury w Iłowej, Gminny Ośrodek Kultury w Kłodawie zs w Wojcieszycach, Gminne Centrum Kultury w Niegosławicach zs w Gościeszowicach, Gminne Centrum Kultury w Otyniu, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Przytocznej, Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku, Sulęciński Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Działań Twórczych iCoTam z Sulęcina, Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie oraz Żarski Dom Kultury.

Współorganizatorem II edycji Forum był Gminny Ośrodek Kultury “Pod Morwą” w Lubniewicach, któremu bardzo dziękujemy za pomoc organizacyjno-realizacyjną oraz zapewnienie uczty dla uszu w postaci znakomitych, codziennych koncertów muzycznych lubuskich artystów: Trolejbluesa, Janusza Gady z zespołem, Coctail Boys oraz Lesji.

Zgodnie z postanowieniami Lubuskie.kultura podczas spotkania wybrano termin i miejsce kolejnego III Lubuskiego Forum Kultury, które odbędzie się w dniach 18-20 listopada br., najprawdopodobniej w Żaganiu.